katarakt-cerrahisi

Katarakt ameliyatı nedir Katarakt her insanın gözünde bulunan saydam merceğin genellikle yaşa bağlı olarak bozulması! renginin bulanıklaşması ve bunun sonucunda görmenin azalmasıyla sonuçlanan bir hastalıktır. Katarakt ameliyatı nedir sorusunun cevabından önce katarakt nedir ve nasıl oluşur ona bir bakalım.

Katarakt Ameliyatı Nedir?

Katarakt, yani gözün içindeki saydam merceğin bulanıklaşması ve buzlu cama dönüşmesi olayı, sadece ileri yaşlarda gördüğümüz bir durum değildir. Bazı özel ilaç kullanımlarında, özellikle uzun süreli kortizon kullanımında ve bazı hastalıklarda (örneğin diyabet gibi)! Kataraktı daha erken yaşlarda da görmek mümkündür. Kataraktlı doğan bebekler bile vardır. Doğumsal kataraktların gözde göz tembelliği yaratmamaları için erken dönemde cerrahi ile tedavi edilmeleri gerekir.

Göz içi doğal saydam lensin kataraktlaşmadan önceki evrelerde deforme olarak yakını gördürtme özelliği bozulur. Katarakt oluşmadan önceki bu dönemlerde hastalar yakın okumalarının giderek bozulduğunu hissederler. İlerleyen dönemlerde uzak bozukluğu da eşlik eder ve artık katarakt yavaş yavaş olgunlaşır. Olgunlaşan kataraktların tedavisi birazdan anlatacağımız katarakt ameliyatı nedir sorusunda aydınlanacak.

Bazı kataraktlar ise tam tersine kendini zaman içinde yakın görmenin iyileşmesi olarak gösterirler. Özel bir katarakt türü olan çekirdek kataraktı adı verdiğimiz bu katarakt türünde hastalar! O güne dek yakını gözlüksüz okuyamaz iken artık gözlüksüz de okuyabildiklerini hissederler. Ancak yakın iyileşirken uzak görüşleri tamamen bozulmuştur. Giderek miyoplaşan bu gözlerde mutlaka katarakt olup olmadığı incelenmelidir.

katarakt ameliyatı

katarakt ameliyatı

Katarak Ameliyatı Tedavisi

Kataraktın tek tedavisi cerrahidir. Katarakt ameliyatı adını verdiğimiz bir operasyonla hasta sağlıklı görmeye kavuşturulur. Peki katarak ameliyatı nedir?

Katarak ameliyatı günümüzde artık modern tekniklerle Fako cerrahisi adını verdiğimiz bir sistemle yaklaşık 10-15 dakika içerisinde bitmektedir. Katarak ameliyatı nedir sorusuna biraz daha ayrıntılı bakalım. Gözün içinde bulunan bulanıklaşmış mercek, yani katarak dokusu, fako adı verilen özel bir cihaz yardımıyla vakumlanarak emilir. Aynı bölgeye yeni bir suni mercek yerleştirilir. İşte katarakt ameliyatının tamamı budur. Modern tekniklerle bu işlem esnasında ve sonrasında herhangi bir ağrı hissedilmez, bir işlem yaklaşık 10 dakika sürer.

Katarakt Ameliyatı Sonrası

Katarakt ameliyatı sonrası kontrol dönemi katarak ameliyatı nedir sorusu kadar önemlidir. Operasyon sonrası süreçte göz hiçbir şekilde enfeksiyon kapmamalıdır. O yüzden göz hijyeni son derece önemlidir. Bu konuda ameliyat sonrası verilen göz damlalarının zamanında ve düzgün bir şekilde damlatılması. Uyulması gereken kuralların dikkate alınması son derece önemlidir.

Katarakt operasyonu esnasında gözün içine takılan merceklerin ne olması gerektiği Katarak ameliyatı nedir sorusunun önemli bir parçasıdır. Göze takılan mercek eğer standart bir mercek olursa ameliyattan sonra uzak ve yakın için gözlük gerekir. Göze takılan mercek akıllı lens cinsinden bir mercek olursa o takdirde katarakt ameliyatı sonrası bir daha hiç gözlük gerekmez.

Katarak Ameliyatı ile ilgili diğer sorular için blog makalelerini takip edebilirsiniz.
Siz de eğer katarakt ameliyatı nedir sorusuna daha ayrıntılı cevap edinmek isterseniz, web sitemizi ziyaret edebilir bize e-mail veya telefon ile ulaşabilirsiniz.

© 2017 AkinAkyurt.com - by Secesta Software Solutions ®

Hemen İletişim        +90 216 411 2050


Sınırlı Sorumluluk Beyanı
akinakyurt.com'un içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zama bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç redavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Tüm hakları saklıdır