glokom nedir

Glokom Nedir? Konulu bu yazımızda sizlere Glokom yani Göz Tansiyonu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Glokom halk arasında Göz Tansiyonu olarak bilinmektedir. Dikkat edilmezse körlüğe bile neden olabilmektedir. Bu nedenle sizleri Glokom Nedir? Sorununu ve merak edilen soruları cevaplayacağız.

Glokom Nedir?

Kırk yaşından sonra belirli olmaya başlayan ve sinsi sinsi ilerleyerek bir belirti göstermeden göz tansiyonunun yükselmesi ve göz de ani körlüğe neden olan bir hastalıktır. Glokom biz sinir hastalığıdır. Gözden beyne görüntüleri taşıyan sinirlerin bir hastalığıdır. Sinir liflerinde oluşan hasar gör alanında kör noktalar oluşturur. Bu kör noktalar hasta dikkat etmezse teşhisi zor olmaktadır. Eğer erken teşhis edilmez ise sinir büyük hasar görürü ve körlük meydana gelir. Glokom’un önlenebilmesi için erken teşhis oldukça önemlidir. Erken teşhis ilse Glokomdan kaynaklanan görme kaybı ve körlük önlenebilir.

 

Glokom Nedir Neden Olur?

Gözün ön tarafını dolduran, aköz humor adlı bir sıvı bulunmaktadır. Bu sıvı göz içerisindeki basıncı uygun seviyede tutmayı yarar. Bu sıvı sürekli yenilenir ve göz içerisindeki damarlardan dışarı atılarak yeni sıvılar gelir. Göz içerisindeki bu sıvının dışarıya çıkmasını sağlayan kanal tıkandığı zaman bu sıvı dışarı atılamaz. Göz içerisindeki basınç artar ve sinirlere zarar verir.

glokom nedir

Glokom Nedir Tipleri Nelerdir?

Kronik Açık Açılı Glokom: En sık rastlanan glokom türüdür. Bu tür glokomlar yaş ile birlikte artmaya başlar. Zamanla kanal sistemi yetmemeye tıkanmaya başlar. Bu nedenle göz içerisindeki basınç artmaya başlar. Açık Açılı Glokom erken evrelerde bir bulgusuna rastlanamaz. Optik sinirler ileri derecede hasar görmeye başladığında artık siyah noktalar belirmeye başlar. Bu noktalar fark edilmeye başlandığında hemen doktora baş vurulmalıdır. İlerleme devam eder ve noktalar büyümeye başlarsa körlük riski ile karşılaşılabilir.

 

Glokom Nedir Kimlerde Görülür?

En önemli faktör tabi ki yaştır. Ayrıca:

 • Göz içi basıncın fazla olması
 • Ailede Glokom rahatsızlığının bulunması
 • Miyop
 • Hipermetrop
 • Göz travması geçirmiş olmak
 • Korneanın ince olması
 • Diyabet, Migren gibi rahatsızlıklar

glokom nedir

Glokom Nasıl Bulunur?

Göz doktorunuza düzenli muayeneye giderek Glokom’un hızlı bir şekilde teşhis edilmesini sağlayabilirsiniz. Göz tansiyonunun ölçülmesi Glokomu tespit etmek için tek başına yeterli değildir. Glokomum tespiti için şunlara bakılır:

 • Göz basıncının ölçülmesi
 • Göz açısının ölçülmesi
 • Sinirlerin zarar görüp görmediğinin incelenmesi
 • Göz görme alanlarının değerlendirilmesi

 

Glokom Nedir Glokom Nasıl Tedavi Edilir?

Glokomdan kaynaklı göz içerisindeki hasarlar geri döndürülemez. Göz damlası, lazer uygulaması ve cerrahi işlemler uygulanır. Glokomu önlemenin en iyi yolu düzenli kontroldür. Glokom siz hiç farkına varmadan ilerleyebilir.

İlaçlar ile göz tansiyonunu kontrol altına alınması sağlanmaktadır. Aynı zamanda göz içerisinde salgılana Akör humor sıvısının azaltılması için kullanılan göz damlaları da bulunmaktadır. Bu ilaçları sadece doktorunuz izin verirse kullanılmalıdır. Göz doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın. Kullandığınız ilaçları kesmeyin ya da değiştirmeyin.

Telefon: 444 0 481
Telefon: 0216 386 8736
E-Mail: info@akinakyurt.com

Hemen Glokom kontrolü yaptırmak için bizimle iletişime geçin.

Ayrıca son yazımız olan Zepto Teknolojisi Nedir? ve Şaşılık Nedir? makalemizi linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

© 2017 AkinAkyurt.com - by Secesta Software Solutions ®

Hemen İletişim        +90 216 411 2050


Sınırlı Sorumluluk Beyanı
akinakyurt.com'un içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zama bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç redavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Tüm hakları saklıdır