Çocuk Göz Sağlığı hakkında bilgiler

Çocuk Göz Sağlığı Hakkında Bilgiler ve çocuklarımızın göz sağlığını nasıl korumalıyız hakkında sizlere uzman doktorlarımızın sunduğu bilgileri sitemizde sunmaktayız. Çocuklarımız küçük yaşlarda internet ve telefon kullanmalarından dolayı göz sağlılarına zarar verebilirler sizlere bu yazımızda onların gözlerini nasıl koruyabilirsiniz  ve çocuk göz sağlığı hakkında bilgilerimizi sunacağız.

Aileler çocuklarının okul başarısı hep iyi olsun ister, ancak okul başarısında çocuk göz sağlığının önemi oldukça etkilidir.

Çocuk Göz Sağlığı Hakkında Bilgiler

Uzağı, yakını göremeyen, göz kayması olan çocukların derse odaklanması zorlaşır. Bu da ders notlarına olumsuz olarak yansır. Çocuklarınızı tembellik ile suçlamadan önce göz hastalığı olup olmadığını kontrol ettirmek de fayda vardır.

Göz Hastalıkları Uzmanıları ders zili çalmadan çocukların göz muayenesinden geçmesi gerektiğini belirtti.

GÖZ BOZUKLUĞU DERSE ODAKLANMASINI ZORLAŞTIRIR

“Sonbaharın gelişi ile birlikte yeni eğitim öğretim yılına da merhaba diyoruz. Okul öncesi hazırlık sürecinde aileler, çocuklarının okul ve kırtasiye ihtiyaçlarını eksiksiz tamamlamak için yarışır. Bu alışveriş telaşı içinde çoğu aileler bir şeyi unutuyor. Çocuklarının göz sağlığını… Aileler bilmelidir ki göz sağlığı derse odaklanmasını, sosyalleşmesini oldukça etkiler. Göremedikleri için derse odaklanamaz ve sonrasında başarısız olabilirler.”

ÇOCUKLAR GÖRMEDİKLERİNİN FARKINA VARMAZLAR

“Çocuklar, görmelerindeki bozukluğun çoğu zaman farkına varmaz, bu sebeple sınıf içindeki faaliyetleri takip etmekte zorlanır. Tahtayı net göremediğinden derse olan ilgisi azalır ve bu okul başarısını olumsuz etkiler.”

AİLELERE VE ÖĞRETMENLERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

“Erken teşhis ve tedavi, çocuk göz sağlığında çok ciddi rahatsızlıkların önüne geçebilir. Evde aileler çocuklarını sürekli takip etmeli, okulda ise öğretmenler öğrencilerin başarını etkileyen faktörlere göz rahatsızlığını da eklemelidir.”

BU SORUNLARA DİKKAT!

“Baş ve göz ağrıları, ders çalışırken çabuk yorulma, konsantrasyon eksikliği, gözlerde yanma-batma-sulanma ve gözleri kısarak bakma gibi belirtiler göz muayenesi gerektiren sorunlardır.”

ÇOCUKLARIN MUAYENE KORKUSU NASIL AZALTILIR?

·         Doktora gitmeyi ceza unsuru olarak algılatmayın.

·         Doktora gitmeden önce bilgilendirin, muayene sırasında neler olacağını ve bu muayenenin ona ne yarar sağlayacağını anlatın.

·         Doktor ve sağlık görevlileri hakkında olumlu mesajlar verin.

·         Gözlük takması gerekirse neden takması gerektiğini, ileride gözlük takmanın faydasını göreceğini ve isterse zamanı gelince gözlüksüz olabileceğini söyleyin.

© 2017 AkinAkyurt.com - by Secesta Software Solutions ®

Hemen İletişim        +90 216 411 2050


Sınırlı Sorumluluk Beyanı
akinakyurt.com'un içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zama bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç redavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Tüm hakları saklıdır